21-24 Kasım tarihleri arasında Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen 4. Gıda Fuarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Fuar’da bu yıl ilk defa yöresel ürünler için’de özel bölüm oluşturuldu.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, KOSGEB, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED), Karadeniz Perakendeciler Birliği (KARADENİZ PERDER), Karadeniz Turistik İşletmecileri Derneği (KATİD), Karadeniz Aşçılar ve Turizm Birliği (KATBİR)’in destekleri ve iş birlikleri ile düzenlenen “Samsun Gıda 2019 4. Gıda, İçecek Ürünleri, Gıda İşleme Teknolojileri, Paketleme ve Lojistiği Fuarı”, 21 – 24 Kasım 2019 tarihlerinde gıda profesyonellerini TÜ

YAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde bir araya getirdi.

Ortak yatırım görüşmeleri gerçekleşti

Türkiye ekonomisinin en dinamik sektörlerinden olan gıda sektörü; üretim değeri, istihdama sağladığı katkı ve ihracat performansı bakımından ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

Samsun Gıda Fuarı 2019, gıda sektöründe öncülerin yer aldığı, tüm Karadeniz Bölgesi’nden katılımcılar ile ürün kapsamını çeşitlendirmeyi, bu ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi için gelişmiş teknolojilerle bölge genelinden gelen ziyaretçileri tanıştırmayı ve bölge işletmelerinin ihracat ağını genişletecek lojistik destek konularında önemli adımlar atılmasına olanak sağladı. Fuar; gıda sektöründeki üreticiler ile oteller, zincir marketler, restoranlar ve catering firmalarının ticari ilişkilerini genişletecek, güçlendirecek, yeni alternatifler bulabileceği bir ortam hazırladı.

EDT ve HORECA Fuarı

Samsun 4. Gıda Fuarı, Karadeniz Bölgesi’ndeki gıda sektörünün temsilcilerini buluşturdu. Fuarda ev dışı tüketim grupları, süpermarket zincirlerinin tepe yöneticileri, gıda ve içecek perakendecileri, oteller, yerel marketler ve toplu tüketim yapan her türlü kuruluşun yöneticilerini sektördeki yenilikleri takip etmeleri maksadıyla katılımcı firmalarla buluşturuldu. Endüstriyel mutfak, otel ile kafeteryaların masa üstü ekipmanları ve hijyen ekipmanları satışını gerçekleştiren firmalar da fuarda yer aldı.

Yöresel ürünler özel alanı

Bu sene ilk defa fuarda, yöresel ürünler özel alanı oluşturularak doğrudan tüketiciye ulaşıldı. Alıcı ve satıcılar bir araya getirilerek bölgenin lezzetleri halkın beğenisine sunuldu. Yöresel ürün pazarı canlandırılarak, yerinde istihdama, yerel ekonomiye ve yörelerin tanıtımına katkı sağlandı. Ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

PERDER ve süpermarket yöneticilerinden oluşan alım heyeti ürünleri inceledi

Karadeniz PERDER’ in (Türkiye Perakendeciler Federasyonu – Karadeniz ) önderliğinde İstanbul, Kastamonu, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Sinop, Amasya, Tokat, Çorum ve Samsun’dan fuara gelen süpermarket ve market zincirlerinin sahipleri 100’e yakın alım heyeti tarafından ziyaret edildi. Firmalar tarafından yoğun ilgiyle karşılanan market sahipleri ve yurt içi heyetleri fuardan memnun kaldıklarını ve her türlü ürünle ilgili önemli bağlantılar yaptıklarını dile getirdiler.

TAFED Üyesi Aşçılar Fuar Boyunca Karadeniz Mutfağını Tanıttılar 

22 farklı ilden gelen Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Karadeniz Aşçılar ve Turizmciler Birliği (KATBİR) üyesi aşçılar tarafından fuar süresince her gün farklı bir Karadeniz ilinin özel lezzetlerini, fuar alanında oluşturulan “Gastronomi Mutfağı Özel Alanı”nda ilgililer ile buluşturuldu. Gıda Fuarı’nda ayrıca madalyalı aşçılar, genç aşçılara workshoplar gerçekleştirdi. Otel, restoran ve fastfood zincirlerinin aşçı başları ve Aşçılar Federasyonu da fuarda konumlandı.