Samsun Ses haber

Köylülerin altın diş sevdası!

Köylülerin altın diş sevdası!
138 views
05 Aralık 2019 - 2:02

Muğlalıların geçmişte yaptıkları ilginç bir gelenek TRT arşivlerinde ortaya çıktı. Belgesele konu olan bir hayli ilginç gelenekte, insanlar dişlerini söktürüp yerine altın diş taktırıyorlar.

1978 yılında yayınlanan bir belgeselde Muğla’ya bağlı Akkaya köyünde ilginç gelenek sonucu yörenin insanları ya sağlam dişlerini söktürüyorlar yada kestirerek altınla kaplatıyorlar. Kiminde 2 kiminde 8 kiminde ise daha fazla altın kaplama diş bulunan yöre halkı o dönem dişçileri zengin etmişe benziyor. Öyle ki köyde kadınlarında ağızlarında altın kaplama dişler bulunuyor. Hallerinden bir hayli memnun oldukları gözlenen Akyakalılar her şeyin gösteriş için yapıldığını ifade ediyor.

Altın fiyatlarını uçtuğu günümüzde ise insanlar düğünlerde altın taka bilmek için kara kara düşünüyor. Gramı 270 lirayı aşan altın yüzünden insanlar çoğu zaman 1 gramlı hediyelik takıları tercih ediyor. Muğlaların geçmişte yaptığı bu geleneği günümüzde yapmak artık bir hayli cesaret ve ekonomik güç istiyor.

YENİ NESLİN TERCİHLERİ DEĞİŞTİ

Akkaya Köyü Muhtarı Hasan Çıldır zamanla halkın tercihlerinini değiştiğini söyledi. Muhtar Çıldır, Samsunseshaber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: ” Eskiden altın diş yaptırmak köyde bir modaydı. Uzun zamandır bu artık moda olmaktan çıktı. Gençlerimizin ve köylülerimizin tercihleri değişti. Hem sağlık açısından hemde ekonomide değerlendirilmesi gereken altının bu şekilde ölü yatırım halinde kalması uygun değil” şeklinde konuştu.

 

 

Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course
download karbonn firmware
Download Nulled WordPress Themes
free online course
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    Araç çubuğuna atla