Samsun Ses haber

Fındık fiyatı coştu! İşte son fiyatlar

Fındık fiyatı coştu! İşte son fiyatlar
254 views
31 Ekim 2019 - 20:59

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) 17 liradan alım yaptığı fındık, serbest piyasada 17,50’den 20 liraya doğru yükseliyor.

Giresun’da fındık tüccarı olan Sezgin Kumaş da fındık üreticilerinin fındıkları ellerinde tutması durumunda fındık fiyatlarının 20 TL’yi bulabileceğini belirtti. “Fındık üreticileri fındıkları elinde tutmasın!” Sezonun ortasına gelinmesine rağmen fındık fiyatlarının 17,50 lira olduğunu belirten fındık tüccarı Sezgin Kumaş; “Avrupa’da rekolte azlığı, Türkiye’de ise TMO’nun müdahale alımları fındık fiyatının yükselmesinde neden oluyor. Avrupalı alıcılar tamamen Türkiye’ye yöneldi. Çünkü Avrupa’da fındık rekoltesinin düşük olduğunu biliyoruz. Bir iki hafta önce haftalık ihracat 6-7 bin ton civarındayken bu ihracat iki katına yükselerek haftalık 13-14 bin tonları buldu. Görülüyor ki Avrupalı alıcılar iyice sıkıştı. Türkiye’de TMO’nun müdahale alımlarının ve üreticinin elinde fındık tutması fiyatların yükselmesinde etkili oldu. Üretici biraz daha elinde fındığını tutması halinde fiyatların 20 lirayı göreceğini söyleyebilirim.” dedi.

“Birkaç hafta içinde fındık, 20 lirayı bulacak”

Eylül ayından itibaren fındık fiyatlarında düşüş olduğunu söyleyen Kumaş; “Eylül ayı okulların açıldığı dönem, fındıkta hasat sonu. O nedenle sezon başında piyasaya her yıl ciddi fındık inişi yaşanıyor. Bu da piyasada fındık fiyatının düşüş olmasını sağlıyor. Mevcut ürünlerin büyük kısmının ağustos ve eylül aylarında piyasaya inmesi, kasım ve aralık aylarında Avrupa’da fındık ihtiyacı doğurmaktadır. Bu da fiyatının daha hızlı yükselmesini sağlıyor. Birkaç hafta içerisinde fındık fiyatı 20 lirayı görecektir. Tahminlerimiz bu yönde.“ diye konuştu.

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

    Araç çubuğuna atla